İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden Sabiha Gökçen paylaşımı

img ]

08 Ağustos 2021 Pazar, 17:54

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla Dalaman’daki hava müdahale yönetim merkezini ziyaret etti. Yangın söndürme ekipleriyle görüşen Pakdemirli, Türkiye’ye Canadair CL-415 tipi uçaklarla desteğe gelen İspanyol pilotlara da teşekkür etti.

“DÜNYA’NIN İLK KADIN PİLOTUNA SAYGIYLA”

Öte yandan İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği, “İspanya Türkiye’yle” hashtagli mesajında dünyanın ilk kadın pilotlarından Sabiha Gökçen’in fotoğrafını paylaşarak “Milyonların önünü açan, dünyanın ilk kadın pilotlarından birine saygıyla!!! Tanıtılmaya ihtiyacı yok, O dünyaca ünlü” ifadelerini kullandı.

İspanya Büyükelçiliği, ilk mesajında ise Türkiye’deki yangınlara müdahale etmek için gelen yangın söndürme uçağının kadın pilotunun fotoğrafını paylaşarak “Cesur kadın pilot itfaiyecilerimize, mürettebatımıza ve personelimize saygıyla! Seninle gurur duyuyoruz!” ifadeleri yer aldı. Paylaşımda ayrıca Avrupa Birliği, İspanya ve Türkiye bayrakları yer aldı.

İspanya Büyükelçiliği’nin Twitter takipçi sayısı 20 bine ulaştı

img ]

Hüsniye GÜNGÖR

Twitter hesabından son 24 saatte 20 bin takipçi sayısına ulaştığını duyuran büyükelçilik, “Bu, dünyada en çok takipçisi olan üçüncü İspanya elçiliği olduğumuz anlamına geliyor. Bunun için herkese teşekkürler. Sizlerle elimizden geldiğince İspanya hakkında güncel bilgiler paylaşmaya çalışacağız” paylaşımında bulundu.

İspanya’nın iki gün önce Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çıkan yangınlara havadan müdahale etmek için gönderdiği iki adet Canadair CL-415 model uçaklar Salı gününden bugüne kadar yüzlerce ton su bıraktı.

Uçaklar sadece bugün 49 sefer yaparak 245 bin litre su bıraktı. Uçakların Türkiye’ye gelişinden bu yana faaliyetleriyle ilgili sürekli bilgilendirme yapan İspanya Türkiye Büyükelçiliği’nin Twitter hesabı, yangın haberlerini takip etmek isteyen Türkler tarafından takibe alınınca, 20 bin takipçi sayısına ulaştı.

İspanya Büyükelçiliği: İki uçağımız bir günde 260 ton su attı

img ]

DUVAR - İspanya’nın Türkiye Büyükelçiliği, yangın söndürme çalışmalarına verdikleri destek konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor. Elçiliğin Twitter hesabından peş peşe yapılan açıklamalarda, CL-415 tipi iki yangın söndürme uçağının yangın bölgelerinde dün her birinde 5 biner litre olmak üzere 52 defa su attığını, toplamda 260 ton su atıldığı bilgisi verildi. Uçakların bugün de havalandığı belirtildi.

On Tuesday, the Spanish planes 🇪🇸🇪🇺 made 52 discharges of 5,000 litres each (260 tons of water in total!). Today, more sorties are taking place and hundreds of tons of more water are dropped over the wildfires 💧🔥 (Water tanks inside the CL-415👇)#SpainwithTurkey

4/6 pic.twitter.com/uHE4pjGuwD — España en Turquía (@EmbEspTurquia) August 4, 2021

‘YÜZDE 110 KAPASİTE İLE ÇALIŞACAĞIZ’

Yangın söndürme uçaklarının fotoğraf ve görüntülerini de paylaşan İspanya Büyükelçiliği, dün yaptığı bir paylaşımda da “Yarın yine yüzde 110 kapasite ile çalışacağız. İnanılmaz derecede sıcak karşılamanız için teşekkür ederiz” ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)