Mosbacher wraca do Polski. Wiadomo, czym się będzie zajmować

img ]

Amerykańska firma IP3 została głównym doradcą Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) przy opracowaniu planu wdrożenia energetyki jądrowej. W poniedziałek polska spółka, której większościowym udziałowcem jest Zygmunt Solorz, poinformowała, że do zarządu IP3 trafiła była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Amerykanka będzie się zajmować projektami IP3 w naszym kraju.

W ubiegłym tygodniu ZE PAK wspólnie z chemicznym koncernem Synthos ogłosiły zamiar budowy w Pątnowie elektrowni z reaktorami BWRX-300 według projektu GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).

Solorz, Sołowow i… Mosbacher

#wieszwiecej Polub nas

Była ambasador USA: Czysta energia dla Polski i krajów Trójmorza

Ogłoszona w poniedziałek współpraca z IP3 będzie polegała między innymi na wypracowaniu i uzyskaniu zgód odpowiednich władz i urzędów, w tym amerykańskich i polskich, a także innych międzynarodowych, które mogą być niezbędne dla realizacji projektu. Może obejmować również pozyskanie akceptacji ze strony organów nadzorczych i regulacyjnych w poszczególnych krajach, które będą dostawcami danych technologii.Założyciel i, że energia jądrowa będzie odgrywała kluczową rolę w światowej strukturze produkcji energii elektrycznej. „Chcemy, aby państwa wysoko uprzemysłowione mogły wykorzystać istniejące technologie i skutecznie zrealizować cele klimatyczne wyznaczone na 2040 r.” – podkreślił Hewitt.Projektami IP3 w Polsce będzie zajmować się była ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.

– Technologie jądrowe są kluczowym elementem, który może zapewnić Polsce i pozostałym krajom grupy Trójmorza wystarczającą ilość czystej energii. Długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga obecności w tym obszarze również sektora prywatnego, jak i planu wspierania innowacyjności w zakresie systemów jądrowych – powiedziała Mosbacher.

Większościowym udziałowcem ZE PAK jest Zygmunt Solorz. Jego zdaniem „projekty atomowe, niezależnie czy planowane w Polsce czy zagranicą, muszą mierzyć się ze skomplikowaną materią regulacyjną i uwarunkowaniami politycznymi”. Było to powodem zwrócenia się do IP3.

– Liczymy, że pomoże nam wypracować właściwe decyzje w obszarach, w których nie mamy doświadczenia. Cieszę się, że ZE PAK będzie współpracował z IP3 oraz że nasz projekt będzie wspierała pani ambasador Georgette Mosbacher – powiedział Solorz.

Zobacz także: Pożegnalne nagranie Mosbacher na zakończenie misji dyplomatycznej w Polsce

Była ambasador USA w Polsce będzie doradzać ZE PAK przy małym atomie SMR

img ]

Była ambasador USA w Polsce doradzi firmie Zygmunta Solorza ws. elektrowni jądrowej

img ]

Współpraca IP3 Corporation z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin będzie m.in. polegała na wypracowaniu i uzyskaniu zgód odpowiednich władz i urzędów, w tym amerykańskich i polskich, a także innych międzynarodowych, które mogą być niezbędne dla realizacji projektu.

Może obejmować również pozyskanie akceptacji ze strony organów nadzorczych i regulacyjnych w poszczególnych krajach, które będą dostawcami danych technologii. ZE PAK zapowiada, że strony będą wspólnie pracować nad przygotowaniem planu wdrożeniowego i finansowego w celu stworzenia wymagań, a następnie zamówienia konkretnych rozwiązań. W ramach planu, zostanie wypracowane najlepsze dostępne połączenie technologii, komponentów i usług potrzebnych do opracowania i wdrożenia rozwiązań jądrowych.

  • Energia jądrowa będzie odgrywała kluczową rolę w światowym miksie energii. Chcemy, aby państwa wysoko uprzemysłowione mogły wykorzystać istniejące technologie i skutecznie zrealizować cele klimatyczne wyznaczone na 2040 rok - komentuje Michael Hewitt, współzałożyciel i prezes IP3.

  • ZE PAK w ubiegłym roku ogłosił wyjście z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030. Jest to najbardziej ambitna i najbardziej konkretna z deklaracji dekarbonizacyjnych złożonych przez polskie koncerny energetyczne. ZE PAK rozwija już obecnie projekty związane z produkcją czystej i zielonej energii, takie jak gospodarka wodorowa, farmy wiatrowe czy ukończona niedawno największa farma słoneczna w Polsce - wylicza Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

Georgette Mosbacher w zarządzie IP3 Corporation

Do zarządu IP3 Corporation dołączyła Georgette Mosbacher, która od połowy 2018 do stycznia br. była ambasadorką USA w Polsce. Będzie odpowiadała za projekty firmy w naszym kraju.

  • Technologie jądrowe są kluczowym elementem, który może zapewnić Polsce i pozostałym krajom grupy Trójmorza wystarczającą ilość czystej energii. Długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski, wymaga obecności w tym obszarze również sektora prywatnego, jak i planu wspierania innowacyjności w zakresie systemów jądrowych - komentuje Georgette Mosbacher.

Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

  • Polska – jej mieszkańcy i gospodarka potrzebują czystej i taniej energii, a taką mogą zapewnić nam w niedługim czasie technologie jądrowe. Projekty atomowe, niezależnie czy planowane w Polsce czy zagranicą, muszą mierzyć się ze skomplikowaną materią regulacyjną i uwarunkowaniami politycznymi. Dlatego poprosiliśmy o współpracę renomowaną amerykańską firmę doradczą IP3 - dodaje Zygmunt Solorz, większościowy akcjonariusz ZE PAK.

  • Liczymy, że pomoże nam wypracować właściwe decyzje w obszarach, w których nie mamy doświadczenia. Cieszę się, że ZE PAK będzie współpracował z IP3 oraz że nasz projekt będzie wspierała Pani Ambasador Georgette Mosbacher - zaznacza.

Solorz pracuje nad elektrownią jądrową wspólnie z Sołowowem

W zeszłym tygodniu ogłoszono, że Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, właściciel firm Synthos, Barlinek i Cersanit, podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej.

Zapowiedziano, że elektrownia będzie pracowała w oparciu o najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). Wspólne działanie obydwu przedsiębiorców może pomóc Polsce w transformacji energetycznej z energii brudnej na ekologiczną i zapewnić mieszkańcom Polski czystą i tanią energię. ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

Michał Sołowow już w 2019 roku deklarował publicznie chęć budowy elektrowni jądrowej. - Małe reaktory modułowe mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiąganiu niezbędnej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji - mówił przedsiębiorca. Należąca do niego firma Synthos występuje w tym projekcie w dwóch rolach: jako inwestor i dostawca technologii.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa ZE PAK zanotowała spadek skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 11,8 proc. do 462,41 mln zł oraz straty netto z 10,91 do 8, mln zł. Wolumen sprzedaży energii elektrycznej przez firmę zmalał o 18,4 proc., mocno spadło też zużycie przez nią węgla brunatnego i emisji CO2.

W połowie sierpnia firma podpisała umowę zakupu spółki celowej Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi realizującej projekt budowy farmy wiatrowej o łącznej mocy 17,5 MW. Zapowiedziała, że łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją farmy wyniosą blisko 150 mln zł.