ABD’den Türkiye’ye 2 uçak geliyor

img ]

08 Ağustos 2021 Pazar, 21:04

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; Türkiye’nin orman yangınları ile mücadelesine ABD’nin 2 adet CH-47 ‘Chinook’ tipi yangın söndürme helikopterini ile destek sağlayacağı duyuruldu.

Büyükelçilik tarafından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“ABD’nin Müttefiki ve NATO üyesi olan Türkiye, Covid-19’la mücadelenin başlarında yaptığımız yardım çağrısına, kişisel koruyucu ekipman sağlayarak yanıt vermişti. Şimdi biz de Türkiye’nin talebine yanıt vererek ve orman yangınlarını bastırma çabalarına destek olarak bu jeste karşılık vermekten gurur duymaktayız.

“SÜRECİ BAŞLATMIŞ BULUNMAKTAYIZ”

ABD Avrupa Komutanlığı kanalıyla ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetiyle ortaklık içinde hareket ederek, Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesine yardımcı olmak üzere iki adet CH-47 ‘Chinook’ tipi yangın söndürme helikopterini gönderme sürecini başlatmış bulunmaktadır.

“TAHRİBATI ÇOK İYİ ANLIYORUZ”

Amerika Birleşik Devletleri, orman yangınlarının oluşturduğu tahribatı çok iyi anlamaktadır. Türkiye’de insanların alevleri söndürmek amacıyla ortaya koyduğu cesarete hayranlık duymaktayız. Bu çabalara yaptığımız katkı, Amerikan değerlerinin ve şefkatinin yurtdışındaki somut bir örneğini ifade etmektedir. ABD-Türkiye arasında uzun süredir devam eden dostluğun devamı çerçevesinde NATO Müttefikimizin yanındayız.”

ABD yangınlarla mücadele için Türkiye’ye iki Chinook tipi helikopter gönderiyor

img ]

DUVAR - Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ankara Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabından, ABD tarafından Türkiye’nin orman yangınları ile mücadelesine 2 adet yangın söndürme helikopteri ile destek verileceğini duyurdu. Yapılan paylaşımda; Türkiye’nin, salgın sürecinde ABD’nin yardım çağrısına destek vererek koruyucu ekipman sağlamasına ve Türkiye’nin orman yangınlarında yardım talebinde bulunmasına dikkat çekilerek şu açıklama yapıldı:

“ABD’nin Müttefiki ve NATO üyesi olan Türkiye, Covid-19’la mücadelenin başlarında yaptığımız yardım çağrısına, kişisel koruyucu ekipman sağlayarak yanıt vermişti. Şimdi biz de Türkiye’nin talebine yanıt vererek ve orman yangınlarını bastırma çabalarına destek olarak bu jeste karşılık vermekten gurur duymaktayız. ABD Avrupa Komutanlığı kanalıyla ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetiyle ortaklık içinde hareket ederek, Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesine yardımcı olmak üzere iki adet CH-47 ‘Chinook’ tipi yangın söndürme helikopterini gönderme sürecini başlatmış bulunmaktadır.

‘ORTAYA KONULAN CESARETE HAYRANLIK DUYUYORUZ’

Amerika Birleşik Devletleri, orman yangınlarının oluşturduğu tahribatı çok iyi anlamaktadır. Türkiye’de insanların alevleri söndürmek amacıyla ortaya koyduğu cesarete hayranlık duymaktayız. Bu çabalara yaptığımız katkı, Amerikan değerlerinin ve şefkatinin yurtdışındaki somut bir örneğini ifade etmektedir. ABD-Türkiye arasında uzun süredir devam eden dostluğun devamı çerçevesinde NATO Müttefikimizin yanındayız.” (HABER MERKEZİ)

Amerika o ülkedeki vatandaşlarını uyardı: Acilen terk edin!

img ]

ABD’nin Kabil Büyükelçiliği, Afganistan’daki vatandaşlarına ülkeyi acilen terk etme çağrısında bulundu.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, ABD vatandaşlarının var olan ticari uçuşları kullanarak Afganistan’ı bir an önce terk etmesi istendi.

Açıklamada, maddi imkanı olmayanların ABD Büyükelçiliğinden geri ödemek üzere uçak bileti için ödeme alabileceği belirtildi.

Son süreçte Afganistan’da Taliban ABD destekli güçlere karşı ilerleyişe geçmişti.

Taliban, ABD ve Kabil hükümetinin sivillere yönelik saldırılarına misillemede bulunacağını ifade etmişti.

ABD’nin Kabil Büyükelçiliği tarafından alınan kararın bu doğrultuda alınmış bir karar olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Mepa News