Wyborcza.pl

img ]

Izrael już nie chce mieć ambasadora w Polsce. „Na tym się nie skończy” – grozi Jerozolima

img ]

„Nowy ambasador Izraela (urodzony w Moskwie Jakow Liwne - red.), który miał udać się do Warszawy, pozostanie w kraju” – poinformował szef dyplomacji państwa żydowskiego, Jair Lapid. Władze w Jerozolimie nie życzą sobie także powrotu do Izraela ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej, Marka Magierowskiego, który przebywa obecnie na urlopie w Polsce. To reakcja na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego.

Minister spraw zagranicznych Izraela agresywnie zaatakował Polskę oskarżając ją o uchwalenie „nie po raz pierwszy antysemickich i niemoralnych ustaw”. Tymi słowami określił nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego wprowadzającą w życie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r.

Jak tłumaczyli przedstawiciele władz Polski, u podstaw nowelizacji leży „potrzeba zapewnienia zaufania obywateli do państwa i realizacji zasady pewności prawa”. – Kończy się epoka chaosu prawnego, epoka mafii reprywatyzacyjnych, niepewności milionów Polaków i braku poszanowania dla elementarnych praw obywatelek i obywateli naszego kraju – ocenił prezydent RP po podpisaniu ustawy o nowelizacji kpa.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Nawiązując do ataków na polską ustawę Andrzej Duda zapewnił, że „Polska nie pozwoli na instrumentalizowanie holokaustu do bieżących celów politycznych”. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

#wieszwiecej Polub nas

MSZ Izraela wydaje polecenia polskiemu ambasadorowi

„Na tym się nie skończy”

źródło: Twitter

Mimo tow swoich tweetach utożsamił nowe przepisy z „brakiem czci względem największej tragedii w historii ludzkości” i oskarżył Polskę o „antydemokratyzm”.„Ministerstwo Spraw zagranicznych zarekomenduje dziś Ambasadorowi Polski (Markowi Magierowskiemu – red.) kontynuację urlopu w kraju. Pozostawiony mu do dyspozycji czas winien on wykorzystać do wyjaśnienia Polakom, co holokaust oznacza dla obywateli Izraela i jak bardzo nie zamierzamy tolerować pogardy wobec tych którzy zginęli i wobec pamięci o holokauście” – napisał szef izraelskiego resortu.Jair oświadczył także, że „Na tym się nie skończy” ponieważ państwo żydowskie „prowadzi rozmowy z Amerykanami” na temat „sposobów późniejszej, skoordynowanej odpowiedzi”.

Były ambasador o “głębokim niezrozumieniu” reakcji Izraela i błędach Polski ws. zwrotów mienia

img ]

W reakcji na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy, która w praktyce zatrzyma reprywatyzację, Izrael zdecydował o zdegradowaniu stosunków dyplomatycznych z Polską. Kraj nie wyśle do Warszawy ambasadora i wycofał osobę kierującą placówką, zaś ambasador RP ma nie wracać z wakacji w kraju do ambasady RP w Izraelu.

REKLAMA

Jan Wojciech Piekarski, były ambasador RP m.in. w Izraelu, na antenie TVN24 mówił, że o ile polski ustawodawca nie ma obowiązku konsultowania z decyzji z innymi krajami, o tyle powinien się liczyć z możliwymi reperkusjami. Dodał, że temat mienia osób ocalałych z Holocaustu jest wyjątkowo wrażliwy dla Izraela i społeczności żydowskiej oraz dla USA.

  • Muszę jednak powiedzieć, że reakcja szefa MSZ Izraela Yaira Lapida budzi moje głębokie niezrozumienie jako byłego szefa protokołu dyplomatycznego. Oni mogą odwoływać swojego chargé d’affaires. Natomiast ambasador RP Marek Magierowski ma innego zwierzchnika, którym jest szef polskiego MSZ i polski rząd. I to w Warszawie będzie podejmowana decyzja, czy ma on wrócić do Tel Awiwu - chyba, że Lapid ogłosiłby, że Magierowski jest persona non grata. Ale to oznaczałoby bardzo daleko posunięte obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych - powiedział.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki podpisał deklarację premierów Polski i Izraela

“Nie możemy poddawać się takiemu stylowi rozkazywania”

Jego zdaniem Lapid nie ma doświadczenia jako szef dyplomacji i “porusza się na tym polu jak słoń w składzie porcelany”. - Wiadomo, że tego typu reakcje budzą w Polsce uzasadniony opór. Nie możemy poddawać się takiemu stylowi rozkazywania, co nasi dyplomaci mają robić - dodał. Zwrócił uwagę, że Lapid mówi o kwestii ofiar i ocalałych z Holocaustu, podczas gdy ustawa mówi o regulowaniu statusu własności bez bezpośredniego odniesienia się do tego.

Zdaniem byłego ambasadora teraz należy wyciszyć emocje i dążyć do spokojnego wyjaśnienia sprawy, także przez kontakty w amerykańskim Departamencie Stanu. Piekarski przyznał, że status prawny nieruchomości musi być uregulowany, ale można było wciąż pod uwagę np. opóźnienie wejścia prawa w życie, aby dać ostatnią szansę osobom chcącym dochodzić swoich praw.

Ponadto były ambasador podkreślił zły moment na podjęcie tego delikatnego tematu. - Mamy otwarte konflikty na wszystkich frontach. Tylko z Bałtykiem nie jesteśmy skłóceni. I to jest w takim momencie bez sensu - powiedział.

Dziennikarka zirytowała Łukaszenkę pytaniami. Rosja nie przedłuży wizy

Polski MSZ reaguje na działania Izraela. “Bezpodstawna decyzja”

“MSZ RP negatywnie ocenia postępowanie MSZ Izraela i bezpodstawną decyzję o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie. Kroki podjęte przez Izrael bardzo poważnie szkodzą naszym relacjom”- napisano w oświadczeniu polskiego resortu spraw zagranicznych.

“Rząd podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych” - dodano.

Gowin odpowiada Dudzie po tym, jak ten odmówił rozmowy