Rus Büyükelçilik: Antalya’daki yangında 3 Be-200 uçağı görev yapıyor

img ]

Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği, Antalya’nın Manavgat ilçesinde devam eden yangında üç Rus Be-200 yangın söndürme uçağının görev yaptığını bildirdi.

Büyükelçiliğin Twitter’daki açıklamasında, “Türkiye’nin güneyinde çıkan orman yangınlarının en kısa sürede ve en az hasarla söndürülmesini temenni ederiz. Havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü yangın bölgesinde 3 Rus ‘Be-200’ yangın söndürme uçağı, Türk tarafına yardım etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin güneyinde çıkan orman yangınlarının en kısa sürede ve en az hasarla söndürülmesini temenni ederiz.

🛫🛫🛫

Havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü yangın bölgesinde 3 Rus “Be-200” yangın söndürme uçağı, Türk tarafına yardım etmektedir. 🇷🇺🇹🇷 pic.twitter.com/mAA4DrH7sz — RusEmbTurkey (@RusEmbTurkey) July 29, 2021

​Yangın söndürme, afet bölgelerine acil yardım ulaştırma, suda arama kurtarma çalışmaları, ambulans, yük taşıma ve ayrıca çevre izleme gibi amaçlar için geliştirilen Be-200, saatte 150-190 kilometre hızla 14 saniyede doldurduğu 12 ton su taşıyabiliyor.

📽Rus ekiplerin Türkiye’deki yangınları söndürmek için yürüttüğü özverili çalışmalardan görüntüler

🇷🇺🇹🇷

📽Героическая работа российских экипажей по тушению пожаров в Турции pic.twitter.com/LBBPI1VIKp — RusEmbTurkey (@RusEmbTurkey) July 29, 2021

Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden orman yangınları açıklaması

img ]

Rusya Büyükelçiliği’nden orman yangınları açıklaması 0:00 / 0:00

HABERTURK.COM

Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği, üç Rus Be-200 yangın söndürme uçağının yangın bölgelerinde görev yaptığını bildirdi.

Büyükelçiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; “Türkiye’nin güneyinde çıkan orman yangınlarının en kısa sürede ve en az hasarla söndürülmesini temenni ederiz. Havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü yangın bölgesinde 3 Rus ‘Be-200’ yangın söndürme uçağı, Türk tarafına yardım etmektedir” denildi.

Rusya’dan ABD’ye ‘Nazizmin yüceltilmesine karşı mücadele’ ile ilgili tasarıya destek çağrısı

img ]

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Moskova’nın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ‘Nazizm’in yüceltilmesinin yasaklanması’ tasarısına karşı çıkan ABD ve Ukrayna’nın görüşlerini değiştirmelerini umduğu belirtildi.

Rusya’nın BM Genel Kurulu’na her yıl sunduğu ‘Nazizm’in yüceltilmesinin yasaklanması’ tasarısına Aralık 2020’de ABD ve Ukrayna dışındaki tüm ülkeler destek vermişti.

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Rusya her türlü ırk ayrımcılığını kınıyor. BM Genel Kurulu’na ‘Nazizm ve Neo-Nazizmin yüceltilmesiyle mücadele’ konulu yıllık tasarıyı sunuyoruz. Sadece ABD ve Ukrayna buna karşı çıkıyor. Tutumlarını gözden geçireceklerini umuyoruz” denildi.

Tasarıda, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarının gözden geçirilmesini ve bu savaş sırasında işlenen insanlığa karşı suçların ve savaş suçlarının reddini önlemek amacıyla ülkelere yasama, eğitim, uluslararası yükümlülüklerine uygun olarak insan hakları alanında uygun somut önlemleri almaları tavsiye ediliyor.

Nazizmin yüceltilmesi ve propagandasıyla ilgili olaylar, özellikle de İkinci Dünya Savaşı kurbanlarının anıtlarını hedef alan grafiti ve çizimlerin şiddetle kınandığı tasarıda, her türlü ırk ayrımcılığını yasama da dahil tüm uygun yollarla ortadan kaldırma çağrısı yapılıyor.

Ayrıca tasarıda ırkçılığı, ayrımcılığı, nefreti ve etnik köken, milliyet, din veya inanca dayalı şiddeti teşvik eden eğitim materyallerinin ve söylemin kullanılması kınanıyor.