Izrael prvi 3. dozom cijepi 50-godišnjake, kani i mlađe

img ]

Izrael postaje prva zemlja u svijetu koja nudi treću dozu cjepiva osobama starijima od 50 godina. Potporu takvom potezu izraelske vlade dao je odbor stručnjaka pri ministarstvu zdravstva, a već od jučer mogao se rezervirati termin za tu dozu. Prošlog je mjeseca Izrael postao prvom svjetskom državom koja je počela nuditi treću dozu uopće, tada osobama starijima od 60 godina, da bi sada grupu proširili i na osobe starije od 50. Na sastanku na kojem je odlučeno da se krene u ovu mjeru bilo je stručnjaka koji su zagovarali i da se prag još snizi, čak i na one iznad 40 godina.

Čekaju odobrenje za mlađe od 12

Nije slučajno, jer i premijer Naftali Bennett pojačava pritisak na zdravstvo da se krene u tom smjeru te da se dodatnom dozom zahvati i ta mlađa populacija. Za sada nema apsolutne potpore za tako nešto, Bennett ima otpora i u svojoj vladi jer neki od ministara smatraju kako prvo treba postići zadovoljavajuću procijepljenost u starijim dobnim skupinama. Svemu ovome razlog je, jasno, delta-varijanta koja se sada širi i Izraelom unatoč tome što je to zemlja koja je prva u svijetu krenula s organiziranim cijepljenjem cjepivom Pfizer/BioNTech, no to cjepivo ipak ne iskazuje visoku efikasnost prema ovom soju koji je nastao u Indiji. Tako i u Izraelu borba protiv pandemije novog koronavirusa ostaje teška.

U četvrtak je premijerov ured objavio kako je policija izdala 2000 kazni dan ranije zbog kršenja epidemioloških mjera, što je skok od 400 posto u odnosu na tjedan ranije. Prema tim podacima, policija je napisala 64 kazne za kršenje obaveze samoizolacije, 72 za kršenje odredbe o COVID propusnicama te 1927 kazni za nenošenje maske na mjestima gdje je to obavezno. Uputa je to samog premijera Bennetta motivirana i time što je u četvrtak s težim oblikom COVID-19 bilo hospitalizirano 445 ljudi što je bitno više od tjedna ranije kada su hospitalizirane bile 262 osobe. U srijedu je potvrđena 5991 novozaražena osoba. Bennett je, javljaju izraelski mediji, razgovarao i s Albertom Bourlom, čelnim čovjekom Pfizera kako bi ishodio ubrzanje traženja odobrenja cjepiva za mlađe od 12 godina. Raste zabrinutost kako bi se u Izraelu mogao uvesti i još jedan, četvrti, lockdown u rujnu, za vrijeme vjerskih praznika, ako se ne krene u novi zahvat cijepljenjem kojim bi se prešlo sadašnjih 80 posto cijepljenih u punoljetnoj populaciji. Stoga im je važno brzo primijeniti treću dozu kod odobrenih dobnih skupina.

Premijer zahtijeva oprez

Do pojave delta-varijante Izrael je živio praktički normalnim životom, sada se to ponovo mijenja. – Tražim od svakog građanina starijeg od 50 godina da bude vrlo pažljiv sljedećih tjedana – rekao je izraelski premijer.

Video: Što je zapravo delta-soj koronavirusa

Spięcie na linii Polska-Izrael po podpisaniu noweli przez prezydenta. Fala komentarzy

img ]

Chodzi o ustawę nowelizującą Kodeks postępowania administracyjnego, zgodnie z którą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania

“Wojna z UE, konflikt z USA, teraz zamrożenie stosunków dyplomatycznych z Izraelem” - napisał szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

“Proces reprywatyzacji 32 lata po końcu komunizmu trzeba zakończyć. Ale nie barbarzyńsko” - dodał Marcin Bosacki, przewodniczący klubu senackiego KO

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

W konsekwencji podpisania przez Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, rząd Izraela podjął decyzję o powrocie do kraju charge d’affaires Tal Ben-Ari Yaalon. Jednocześnie izraelskie MSZ “zarekomendowało” Markowi Magierowskiemu, ambasadorowi Polski w Izraelu, przedłużenie wakacji w jego ojczyźnie. Izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid oświadczył na Twitterze, że “Polska dzisiaj zaaprobowała - nie po raz pierwszy - niemoralną, antysemicką ustawę”.

Nowelizacja Kpa wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku TK sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. Trybunał orzekł, że przepis Kpa w obecnym brzmieniu - pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji - jest niekonstytucyjny.

  • Podjąłem decyzję w sprawie ustawy, która była przedmiotem ożywionej i głośnej debaty w kraju i za granicą. Po dogłębnej analizie postanowiłem podpisać przyjętą przez Sejm i Senat nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Komentarze w sieci

“Wojna z UE, konflikt z USA, teraz zamrożenie stosunków dyplomatycznych z Izraelem” - napisał szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

“Proces reprywatyzacji 32 lata po końcu komunizmu trzeba zakończyć. Ale nie barbarzyńsko” - dodał Marcin Bosacki, przewodniczący klubu senackiego KO.

“Izrael w ustawie, która kończy z patologiami reprywatyzacji, na siłę wciska swoją agendę obarczania Polski współwiną za Holokaust” - twierdzi Sebastian Kaleta, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

" 8 lat temu zaczęliśmy o tym mówić głośno. Mieli nas za wariatów. Dzisiaj mamy ustawę" - napisał Jan Śpiewak, aktywista społeczny.

“No to obok wojny z Ameryką wojenka z Izraelem” - dodał Tomasz Lis, redaktor naczelny Newsweek Polska.

Prezydencki minister: mamy do czynienia z histeryczną reakcją

  • Prezydent Polski podpisuje ustawy w oparciu o dobro Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli, a ta ustawa po prostu przynosi tysiącom polskich rodzin ochronę przed mafiami reprywatyzacyjnymi — stwierdził prezydencki minister Jakub Kumoch w rozmowie z Onetem.

  • Ze strony Yaira Lapida mamy do czynienia z histeryczną reakcją daleką od jakichkolwiek norm dyplomacji. Mam nadzieję, że nasi przyjaciele z Izraela, którym nie brakuje znakomitych dyplomatów, ochłoną, przemyślą tę sytuację i to byłoby optymalne rozwiązanie — ocenił Kumoch.

  • Prezydent Duda słusznie powiedział, że Polska nie pozwoli na instrumentalizację zagłady, dlatego nie chcemy debaty na tym poziomie - przekazał prezydencki minister.

Ardanowski dla Onetu: Żydzi powinni szukać odszkodowań w Niemczech i Rosji

  • Polska jest krajem, który poniósł ogromne cierpienia w czasie wojny. Poniósł ogromne straty, zarówno ze strony Niemiec hitlerowskich, jak i został ograbiony później przez Związek Sowiecki, który to, czego nie zniszczyli Niemcy, wywiózł do siebie — powiedział Onetowi Jan Krzysztof Ardanowski, który jest wiceszefem polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej.

  • Jeżeli Żydzi chcą odszkodowań, to przede wszystkim powinni ich szukać w Niemczech i Rosji. Państwu polskiemu zależy na dobrych relacjach z Żydami. Uważam, że Polska nie ma żadnych moralnych zobowiązań do zwracania bezspadkowego mienia żydowskiego — stwierdził poseł PiS.

  • Bardziej się martwię, czy nie ma sytuacji, ale zapowiedzi rządu są jednoznaczne, że takich wątpliwości nie ma, że ci Polacy, którzy stracili majątki po wojnie, zabrane przez władze komunistyczne, będą mogli w dalszym ciągu dochodzić swoich praw — dodał.

Opozycja krytycznie: PiS-owska wrzutka

W sobotę wieczorem poseł KO Michał Szczerba skomentował na Twitterze reakcję Izraela na podpisanie przez prezydenta nowelizacji Kpa.

“PiS-owska wrzutka. Z zaskoczenia. Bez stanowiska MSZ. Bez konsultacji międzyrządowych. Z obszaru najwyższej wrażliwości. Bez wyjaśnienia celowości. Bez zbudowania zrozumienia. Musieliśmy się wstrzymać. I dobrze zrobiliśmy. Pełna odpowiedzialność za ten kryzys spoczywa na rządzie!” - uważa poseł Szczerba.

Do jego słów również na Twitterze odniósł się wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. “Reakcja części opozycji warta odnotowania. W każdej sprawie na jedną nutę: »pełna odpowiedzialność spoczywa na polskim rządzie!«. Obce państwa nie muszą się nawet specjalnie wysilać by znaleźć sojuszników, którzy będą reprezentować ich interesy w Polsce” - ocenił. “Bez zaskoczenia, ale smutne” - podsumował wiceszef MSZ.

Nowelizacja kodeksu, która wzbudziła kontrowersje

Chodzi o ustawę nowelizującą Kodeks postępowania administracyjnego, zgodnie z którą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. W praktyce oznacza ona rewolucję i rozprawienie się po wielu latach z tak zwaną dziką reprywatyzacją, w wyniku której w Warszawie i innych miastach wiele osób zostało pozbawionych dorobku życia. Wciąż jednak – co deklarują polskie władze – możliwe będzie składanie pozwów cywilnych w celu uzyskania odszkodowania, niezależnie od posiadanego obywatelstwa lub pochodzenia.

W nowelizacji przyjętej przez Sejm zapisano, że nie stwierdzałoby się nieważności takiej decyzji z przyczyny na przykład wydania jej z rażącym naruszeniem prawa, jeśli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji można byłoby jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa. Natomiast, jeśli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 30 lat, to w ogóle nie byłoby wszczynane postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

Reakcja polskiego MSZ na działania Izraela. “Kroki podjęte przez Izrael bardzo poważnie szkodzą naszym relacjom”

img ]

Chodzi o ustawę nowelizującą Kodeks postępowania administracyjnego, zgodnie z którą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania

“MSZ RP negatywnie ocenia postępowanie MSZ Izraela i bezpodstawną decyzję o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie. Kroki podjęte przez Izrael bardzo poważnie szkodzą naszym relacjom” - pisze polskie MSZ

Swój sprzeciw wobec ustawy wyrażali dyplomaci z Izraela i Stanów Zjednoczonych. “Domagamy się, by prezydent Duda nie podpisywał ustawy” - pisał niedawno sekretarz stanu USA

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się w komunikacie do kroków Izraela, które są następstwem podpisania przez Andrzeja Dudę nowelizacji Kpa.

To reakcja na zapowiedź działań ze strony Izraela, która padła w związku z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid oświadczył na Twitterze, że “Polska dzisiaj zaaprobowała - nie po raz pierwszy - niemoralną, antysemicką ustawę”.

Po podpisaniu przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy, która zmienia prawo reprywatyzacyjne i jednocześnie zamyka drogę do restytucji mienia ocalałym z Holokaustu, nastąpiła reakcja izraelskiego MSZ.

Izraelski Charge d’affaires Tal Ben-Ari Yaalon powróci do Izraela na czas nieokreślony na konsultacje. Jednocześnie izraelskie MSZ “zarekomendowało” Markowi Magierowskiemu, ambasadorowi Polski w Izraelu, przedłużenie wakacji w jego ojczyźnie.

Prezydencki minister Jakub Kumoch w rozmowie z Onetem nazwał decyzję “histeryczną” i stwierdził, że “ma nadzieję, że nasi przyjaciele z Izraela (…) ochłoną, przemyślą tę sytuację”.

Nowelizacja Kpa wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku TK sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. Trybunał orzekł, że przepis Kpa w obecnym brzmieniu - pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji - jest niekonstytucyjny.

W nowelizacji przyjętej przez Sejm zapisano, że nie stwierdzałoby się nieważności takiej decyzji z przyczyny na przykład wydania jej z rażącym naruszeniem prawa, jeśli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji można byłoby jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa. Natomiast, jeśli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 30 lat, to w ogóle nie byłoby wszczynane postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Dyplomatyczny kryzys

Ustawę, zgodnie z którą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania, krótko po jej uchwaleniu w Sejmie skomentowała Ambasada Izraela w Polsce. Opublikowała na Twitterze oświadczenie, w którym napisała, że procedowana zmiana ustawy “w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę”. “To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami” - oświadczono.

W ostrych słowach o noweli wypowiadał się szef MSZ Izraela Jair Lapid, który pisał m.in. o “hańbie” oraz “poważnym błędzie”. “To jawne i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co stało się w Polsce podczas Holokaustu” - napisał na Twitterze. “Żadne prawo nie zmieni historii. To hańba, która nie wymaże potworności Holokaustu i pamięci o Holokauście. Izrael będzie stać jako mur obronny na straży pamięci o Holokauście oraz godności ocalałych z Holokaustu i ich mienia” - zapowiedział.

O wstrzymanie prac nad nowelizacją zaapelował też amerykański Departament Stanu. “Wierzymy w znaczenie rozwiązania spraw restytucji z czasów Holokaustu, by zapewnić równość i sprawiedliwość dla wszystkich ofiar. Wczorajsza decyzja polskiego parlamentu była krokiem w złym kierunku. Wzywamy Polskę, by nie posuwała tej ustawy do przodu” - napisał w piątek rzecznik tego resortu Ned Price.

Polski resort spraw zagranicznych podkreślił, że “z niepokojem odnotowuje wypowiedzi strony izraelskiej dotyczące nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego”. “Wypowiedzi te wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa” - oświadczyło MSZ.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

(ww)