Była ambasador USA w Polsce będzie doradzać ZE PAK przy małym atomie SMR

img ]

Mosbacher wraca do Polski. Wiadomo, czym się będzie zajmować

img ]

Amerykańska firma IP3 została głównym doradcą Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) przy opracowaniu planu wdrożenia energetyki jądrowej. W poniedziałek polska spółka, której większościowym udziałowcem jest Zygmunt Solorz, poinformowała, że do zarządu IP3 trafiła była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Amerykanka będzie się zajmować projektami IP3 w naszym kraju.

W ubiegłym tygodniu ZE PAK wspólnie z chemicznym koncernem Synthos ogłosiły zamiar budowy w Pątnowie elektrowni z reaktorami BWRX-300 według projektu GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).

Solorz, Sołowow i… Mosbacher

#wieszwiecej Polub nas

Była ambasador USA: Czysta energia dla Polski i krajów Trójmorza

Ogłoszona w poniedziałek współpraca z IP3 będzie polegała między innymi na wypracowaniu i uzyskaniu zgód odpowiednich władz i urzędów, w tym amerykańskich i polskich, a także innych międzynarodowych, które mogą być niezbędne dla realizacji projektu. Może obejmować również pozyskanie akceptacji ze strony organów nadzorczych i regulacyjnych w poszczególnych krajach, które będą dostawcami danych technologii.Założyciel i, że energia jądrowa będzie odgrywała kluczową rolę w światowej strukturze produkcji energii elektrycznej. „Chcemy, aby państwa wysoko uprzemysłowione mogły wykorzystać istniejące technologie i skutecznie zrealizować cele klimatyczne wyznaczone na 2040 r.” – podkreślił Hewitt.Projektami IP3 w Polsce będzie zajmować się była ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.

– Technologie jądrowe są kluczowym elementem, który może zapewnić Polsce i pozostałym krajom grupy Trójmorza wystarczającą ilość czystej energii. Długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga obecności w tym obszarze również sektora prywatnego, jak i planu wspierania innowacyjności w zakresie systemów jądrowych – powiedziała Mosbacher.

Większościowym udziałowcem ZE PAK jest Zygmunt Solorz. Jego zdaniem „projekty atomowe, niezależnie czy planowane w Polsce czy zagranicą, muszą mierzyć się ze skomplikowaną materią regulacyjną i uwarunkowaniami politycznymi”. Było to powodem zwrócenia się do IP3.

– Liczymy, że pomoże nam wypracować właściwe decyzje w obszarach, w których nie mamy doświadczenia. Cieszę się, że ZE PAK będzie współpracował z IP3 oraz że nasz projekt będzie wspierała pani ambasador Georgette Mosbacher – powiedział Solorz.

Zobacz także: Pożegnalne nagranie Mosbacher na zakończenie misji dyplomatycznej w Polsce

Była ambasador USA Georgette Mosbacher będzie doradzać ZE PAK przy atomie

img ]