Poland’s MFA says Israeli diplomatic moves unfounded and harmful

img ]

Poland’s Foreign Ministry has said it “negatively assessed” the actions of the Israeli Foreign Ministry which said a new Israeli ambassador would not be sent to Warsaw and suggested Poland’s Ambassador to Israel does not return to his posting.

Polish President Andrzej Duda signed into law on Saturday a set of amendments to administrative laws. The key change says that after 30 years of an administrative decision - applying among others to properties - it will be impossible to contest it.

Israel’s foreign affairs minister Yair Lapid, in a protest over a property restitution bill that he has called “anti-Semitic and immoral,” has recalled the country’s charge d’affairs “for indefinite consultations.”

He said that he will instruct the Polish ambassador to Tel Aviv, Marek Magierowski, to not to return to his post and continue his vacation in Poland so he can explain to Poles that Israel “will not tolerate contempt for the memory of the victims and the memory of the Holocaust.”

Lapid also said that the new Ambassador, who was to arrive in Warsaw within days “will remain in Israel for the time being.”

“We negatively assess the conduct of the Israeli Ministry of Foreign Affairs and the unfounded decision to lower the rank of the diplomatic representation in Warsaw,” Polish foreign ministry wrote in a statement on Saturday night.

The ministry called the moves on a diplomatic level “unfounded” and “harmful to our relations” and added that the Polish government would be taking appropriate “political and diplomatic actions with a view to symmetry in bilateral relations.”

Meanwhile, Poland’s deputy foreign minister, Szymon Szynkowski vel Sek, wrote on Twitter that “diplomacy is the art of dialogue based on facts.”

“We will react stoically to emotional, unjustified gestures. We will react to lies by standing truthfully and not allowing the memory of Holocaust victims to be manipulated,” he wrote in his post.

President Duda said the new law would aim to protect current property owners from unexpected disownment due to restitution claims.

“This will put an end to the insecurity felt when a flat or property bought in good faith can be taken away on the strength of a simple administrative decision,” he added.

Prezydent Duda podpisał nowelizację Kpa. Ostra reakcja Izraela

img ]

Odpowiedź na nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego Jair Lapid zamieścił na Twitterze w formie wideo i tekstowej. Minister zarzucił Polsce, że przyjęła „antysemickie” i „niemoralne prawo” . Poinformował też, że dziś wezwał na „bezterminowe konsultacje” szefową ambasady Izraela w Warszawie (po tym, jak w listopadzie 2020 roku odwołany został ambasador Alexander Ben Zvi, na czele izraelskiej dyplomacji w naszym kraju stoi chargé d’affaires, Tal Ben-Ari Yaalon – red.) i zapowiedział, że do Polski nie zostanie wysłany Jaakow Liwne, który miał objąć placówkę. Zasugerował też, by na placówkę nie wracał z urlopu w Polsce Marek Magierowski.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych zarekomenduje dziś Ambasadorowi RP w Izraelu kontynuowanie wakacji w jego kraju. Powinien wykorzystać dostępny mu czas na wyjaśnienie Polakom, czym dla obywateli Izraela jest Holokaust i jak bardzo nie będziemy tolerować pogardy dla pamięci ofiar i pamięci Holokaustu. Na tym się nie skończy. Prowadzimy rozmowy koordynacyjne z Amerykanami na temat sposobów późniejszej odpowiedzi” – czytamy w tweecie ministerstwa.

W kolejnym zarzucono Polsce, że stała się „państwem niedemokratycznym, które nie honoruje największej tragedii w historii ludzkości” .

O co chodzi z nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego?

Przyjęta przez Sejm 11 sierpnia ustawa zmienia przepisy Kpa, ograniczając do 30 lat możliwość zaskarżenia decyzji administracyjnych podjętych przez władze z rażącym naruszeniem prawa. Czyli, nawet jeśli wiele lat temu (np. w czasach PRL) władze podjęły niezgodną z prawem decyzję, to po 30 latach nie będzie można jej zaskarżyć na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego.

Gdy Sejm przyjął ustawę w czerwcu tego roku, od razu wywołała ona ostrą reakcję Izraela, który dopatrują się zamknięcia furtki dla roszczeń swoich obywateli, dotyczących majątku utraconego w trakcie II wojny światowej. Szybko zareagował też premier Mateusz Morawiecki, mówiąc, że „Polska nie będzie płacić za niemieckie zbrodnie”. W sprawę zaangażowała się też amerykańska administracja, która kilkukrotnie apelowała o wstrzymanie prac nad ustawą.

Warto jednak podkreślić, że sprawa dotyczy przede wszystkim roszczeń z okresu wczesnego PRL-u. Jednak i Izrael, i Polska, i Stany Zjednoczone stosują w dużej mierze argumentację dotyczącą Holokaustu.

Czytaj też:

O tę ustawę oburzały się USA i Izrael. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego

Nowelizacja Kpa. “Demokracja i sprawiedliwość obniżyła się w Polsce jeszcze bardziej”

img ]

Światowa Organizacja Restytucji Żydowskich (WJRO) w sobotę 14 sierpnia wezwała polski rząd do podjęcia prac nad rozwiązaniem problemu mienia zajętego w przeszłości. To odpowiedź na podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Dotyczy ona zwrotu znacjonalizowanego mienia, w tym nieruchomości. Zgodnie z przyjętymi przepisami nie będzie możliwe uchylenie żadnej decyzji administracyjnej w tym zakresie, nawet takiej, która została wydana z naruszeniem prawa, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat. Umarzane mają być też wszystkie postępowania administracyjne, jeżeli od wydania decyzji upłynęło 30 lat.

REKLAMA

Zobacz wideo Duda wręcza dymisję Gowinowi. “Bardzo przykra sytuacja”

Nowelizacja Kpa. Kolejne krytyczne głosy w sprawie. “Haniebne lekceważenie pamięci o Holokauście”

“Demokracja i sprawiedliwość obniżyła się w Polsce jeszcze bardziej, kiedy prezydent Duda podpisał ustawę praktycznie uniemożliwiającą wszystkim byłym polskim właścicielom zapewnienie zadośćuczynienia za mienie bezprawnie przejęte podczas okresu komunizmu” - przekazał Gideon Taylor dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) w oświadczeniu przesłanym agencji Reutera.

To nie pierwszy krytyczny głos w sprawie. W sobotę premier Izraela Naftali Bennett wydał oświadczenie, w którym określił podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji “haniebną decyzją i haniebnym lekceważeniem pamięci o Holokauście”. Dodał także, że jego kraj “nie pozostanie obojętny na ten krok”.

Premier Izraela oburzony podpisaniem przez Dudę nowelizacji Kpa

Wcześniej, także w reakcji na podpisanie nowelizacji, izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid poinformował, że nowy ambasador Izraela nie pojedzie do Warszawy. Dyplomata miał przybyć do Polski w najbliższych dniach. Minister wezwał również pełniącą obowiązki ambasadora w Polsce Tal Ben Ari Yaalon na bezterminowe konsultacje do Izraela. Z kolei izraelskie MSZ zarekomendowało, aby ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski, który obecnie przebywa na urlopie w kraju, został w Polsce.

Nowelizacja Kpa

W sobotę 14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał się pod nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej zwrotu znacjonalizowanego mienia, w tym nieruchomości.

Andrzej Duda podpisał nowelizację Kpa krytykowaną przez USA i Izrael

Prezydent napisał w oświadczeniu, że razem z jego podpisem kończy się “epoka chaosu prawnego, mafii reprywatyzacyjnych, niepewności milionów Polaków kiedy nabyte w dobrej wierze mieszkania i nieruchomości, mogły zostać odebrane zwykłą decyzją administracyjną, gdy znalazł się ich właściciel sprzed ponad 70 lat”.

Przypomniał także, że ustawa jest wykonaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z maja 2015 roku, kiedy to zapadło orzeczenie, że stwierdzanie po wielu latach nieważności decyzji administracyjnych stanowiących podstawę nabycia np. własności, jest niezgodne z Konstytucją. Prezydent podkreślał, że nowa ustawa nie zamyka drogi do odszkodowań dla dawnych właścicieli, którzy nadal mogą korzystać z postępowań cywilnych. O zawetowanie nowelizacji do Andrzeja Dudy apelowała strona izraelska oraz sekretarz stanu USA Antony Blinken i grupa amerykańskich senatorów.