Przynajmniej się nie zmarnują. Polska darowała 400 tysięcy szczepionek Tajwanowi

img ]

Jak poinformowała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), w sobotę tajwański minister zdrowia i opieki społecznej Chen Shih-chung potwierdził w rozmowie z mediami, że polski rząd planuje przekazać do kraju szczepionki przeciw Covid-19. Następnie informacja ta została potwierdzona w komunikacie przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Polska, w geście solidarności, w obliczu niedoboru szczepionek i zagrożenia kolejnymi wariantami koronawirusa, przekaże na Tajwan w darowiźnie 400 tys. dawek preparatu AstraZeneki - potwierdziło w sobotę MSZ.

Zobacz także: Polska będzie drugą Grecją? Balcerowicz wskazuje sygnały ostrzegawcze

W komunikacie prasowym MSZ przypomina, że podczas pierwszej fali pandemii Tajwan podarował Polsce milion maseczek ochronnych, 5 tys. kombinezonów ochronnych oraz 20 tys. fartuchów chirurgicznych.

“W imieniu naszego rządu i 23,5 miliona Tajwańczyków składamy w stronę polskiego rządu najszczersze podziękowania” - podkreśla strona tajwańska w oświadczeniu.

W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik rządu prezydent Caj Ing-wen, Chang Tun-Han, który wskazał, że pałac prezydencki serdecznie dziękuje polskiemu rządowi za szczerą przyjaźń, która w pełni świadczy o wzajemnej pomocy i determinacji partnerów do wspólnej walki z pandemią.

Do tej pory na Tajwan dotarło w sumie prawie 6 milionów szczepionek przekazanych przez Japonię, USA, Litwę i Czechy. Szczepionki z Polski to trzecia co do wielkości donacja, jaką Tajwan otrzymał z zagranicy.

Japonia przekazała Tajwanowi ponad 3 miliony dawek szczepionki, USA - 2,5 miliona, Czechy - 30 tysięcy dawek, a Litwa - 20 tysięcy.

Niedobór szczepionek jest jednym z najbardziej palących problemów liczącego 24 miliony mieszkańców Tajwanu. Pomimo zakupu zagranicznych preparatów, na Tajwan przez długi czas nie docierały szczepionki - dopiero dzięki donacjom udało się przyspieszyć program szczepień.

Do tej pory na Tajwan dotarło w sumie 13 milionów szczepionek, zaszczepiono ponad 10 miliona osób pierwszą dawką i zaledwie milion dwoma dawkami. Od wybuchu pandemii potwierdzono 16 013 przypadków zakażeń w kraju. Zmarło 837 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Do Tajwanu polecą szczepionki z Warszawy. Polska trzecim największym donatorem

img ]

Polska podaruje Tajwanowi szczepionki przeciw Covid-19 – przekazał w sobotę na konferencji prasowej minister zdrowia i opieki społecznej Chen Shih-chung. Polska będzie już szóstym krajem, który zdecydował się na taki gest.

Resort podkreślił, że solidarność międzynarodowa i wzajemne wsparcie są kluczowe w walce z wirusem COVID-19 na poziomie globalnym.

Ministerstwo przypomniało, że podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa Tajwan podarował Polsce milion maseczek ochronnych, 5 tys. kombinezonów ochronnych oraz 20 tys. fartuchów chirurgicznych.

“Mając w pamięci ten ważny gest solidarności, Warszawa przekaże Tajpej ponad 400 tys. dawek szczepionki przeciw SARS-CoV-2, aby przyspieszyć proces szczepień” - czytamy.

Polska odwdzięcza się Tajwanowi

Jak wskazał resort, “zwiększenie liczby osób zaszczepionych globalnie leży w interesie wszystkich”.

“Nie musimy jednocześnie obawiać się o to, że Polsce zabraknie szczepionek przeciw COVID-19. Szczepionki dla wszystkich naszych obywateli są zabezpieczone w odpowiedniej liczbie. Dzięki temu akcja szczepień może odbywać się na tak dużą skalę w całej Polsce, w tysiącach punktów” - napisano.

ZOBACZ: Adam Niedzielski o prognozach: tysiąc zakażeń dziennie pod koniec września, w październiku - 5 tys.

MSZ wskazał, że polska inicjatywa jest kolejnym w ostatnim czasie przykładem bliskiej współpracy Polski i Tajwanu w obliczu trudnych wyzwań.

W geście solidarności Polska 🇵🇱 przekaże na Tajwan 🇹🇼 w darowiźnie 400 tys. dawek szczepionki 💉 AstraZeneca.

Solidarność międzynarodowa i wzajemne wsparcie są kluczowe w walce z wirusem #COVID19.

Więcej ↘️https://t.co/aMkv3tdMvj — Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) September 4, 2021

Resort przypomniał, że w maju Biuro Polskie w Tajpej ofiarowało Urzędowi Miasta Tajpej łącznie 1,5 tys. kombinezonów ochronnych. Podczas pandemii Polska pomogła również tajwańskim studentom w powrocie do domu, współorganizując bezpośrednie rejsy z Warszawy do Tajpej specjalnie wyczarterowanym samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT. Jak dodano, obecnie w walkę z pandemią koronawirusa na Tajwanie zaangażowanych jest około tysiąca tajwańskich lekarzy wykształconych na polskich uczelniach medycznych.

“W zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej na świecie, potrzeb pomocy humanitarnej oraz naszych możliwości i posiadanych zasobów, nie wykluczamy odstępowania w przyszłości dalszych partii szczepionek kolejnym partnerom zagranicznym w potrzebie – kierując się zasadą solidarności, która jest podstawą krajowej i międzynarodowej polityki polskiego rządu” - przekazał resort.

Polska trzecim donatorem

Szczepionki z Polski to trzecia, co do wielkości donacja, jaką Tajwan otrzymał z zagranicy. Japonia przekazała Tajwanowi ponad 3 miliony dawek szczepionki, USA 2,5 miliona, Czechy 30 tysięcy dawek, a Litwa 20 tysięcy. Planowana jest również dostawa trzech transzy szczepionek z Japonii i 10 tysięcy dawek ze Słowacji.

ZOBACZ: Wizz Air: od grudnia obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla załóg

Na początku sierpnia w lokalnych mediach pojawiła się informacja, że polski rząd rozważa przekazanie szczepionek Tajwanowi. Przez miesiąc strona Polska nie potwierdzała tych doniesień. W momencie pojawienia się tych wiadomości, rząd tajwański nie potwierdził jej ani nie zdementował, wskazując, że Tajwan toczy rozmowy na temat szczepionek z wieloma krajami.

Niedobór szczepionek w Tajwanie

Niedobór szczepionek jest jednym z najbardziej palących problemów liczącego 24 miliony mieszkańców Tajwanu. Pomimo zakupu 20 milionów dawek zagranicznych preparatów, na Tajwan przez długi czas nie docierały szczepionki - dopiero dzięki donatorom udało się przyśpieszyć program szczepień.

Do tej pory na Tajwan dotarło w sumie 13 milionów szczepionek, zaszczepiono ponad 10 miliona osób pierwszą dawką i zaledwie milion dwiema dawkami. W sierpniu rozpoczęły się szczepienia lokalnym preparatem Medigen. Do szpitali dotarło na razie 800 tysięcy dawek tego preparatu, z czego już 600 tysięcy osób zaszczepiono.

Wariant Delta na Tajwanie

W zeszłym tygodniu, po opanowaniu sytuacji pandemicznej, Tajwan przeszedł na niższy, drugi poziom obostrzeń. W sobotę nie zarejestrowano żadnego lokalnego przypadku zarażenia koronawirusem. Od wybuchu pandemii potwierdzono 16 013 zakażeń w kraju, z czego 14 tysięcy to przypadki lokalne. Zmarły 837 osoby.

ZOBACZ: Na Ukrainę wyjedzie 20 tirów ze środkami do walki z COVID-19

Zaniepokojenie w sobotę wywołała informacja o pilotach tajwańskiego przewoźnika Eva Air, u których wykryto wariant Delta koronawirusa, pomimo zaszczepienia dwoma dawkami AstraZeneki. Trwa poszukiwanie osób, które mogły wejść w kontakt z zarażonymi - ponad 1 milion wiadomości tekstowych wysłane zostanie do osób, które znajdowały w ich pobliżu. Do tej pory 300 osób umieszczono na kwarantannie. Jeden z pilotów, który złamał kwarantannę został dyscyplinarnie zwolniony z pracy.

WIDEO - Prognoza pogody - sobota, 4 sierpnia - popołudnie Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

wys/PAP

Dostarczona przez Polskę 400 000 dawek szczepionki AZ trafia na Tajwan

img ]

Taoyuan, 5 września (CNA) W niedzielę rano na Tajwan dotarło 400 000 dawek szczepionki Astrogenega (AZ) Covit-19 przekazanej przez Polskę, stając się trzecim co do wielkości dawcą szczepionki do Tajwanu, kraju środkowoeuropejskiego, po Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Samolot EVA Air BR66 przewożący szczepionkę blokową z Wiednia wylądował na międzynarodowym lotnisku Taoyuan o 18:16.

Gdy tylko przybyli, poziomy szczepionek zostały przewiezione do wyznaczonego magazynu łańcucha chłodniczego i zamknięte do kontroli przed podaniem.

Na początku tego roku Japonia dostarczyła Tajwanowi 3,34 miliona dawek szczepionki AstraZeneca, a Stany Zjednoczone dostarczyły krajowi 2,5 miliona dawek szczepionki marki Moderna.

Polska jest czwartym członkiem UE, który przekazał szczepionkę Tajwanowi, a za nim Litwa (20 000 dawek szczepionki AZ), Słowacja (10 000 dawek szczepionki nieokreślonej marki) i Czechy (30 000 dawek Moderna).

Do tej pory Tajwan dostarczył około 12 milionów dawek szczepionek Covit-19, z czego 5,89 miliona zostało podanych przez inne kraje.

Według Polski, jego darowizna dla Tajwanu była spowodowana przekazaniem miliona masek, 5 000 odzieży ochronnej i 20 000 fartuchów chirurgicznych, ponieważ w zeszłym roku epidemia Govt-19 rozprzestrzeniła się po całym świecie, ponieważ takich produktów w wielu krajach zaczęło brakować.

Kraj europejski przekazuje teraz szczepionkę Tajwanowi, aby pomóc wycofać wsparcie i zwiększyć wskaźnik szczepień na Tajwanie.

W odpowiedzi rzecznik prezydenta Xavier Chang (av 涵) podziękował polskiemu rządowi za darowiznę.

Chang powiedział, że Tajwan i Polska dostarczały sobie nawzajem sprzęt medyczny podczas globalnych epidemii, a darowizny szczepionek po raz kolejny wykazały wzajemne poparcie wśród demokracji.