Tajwan. 19 samolotów z Chin naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej

img ]

Wśród maszyn, które naruszyły ADIZ, było 10 myśliwców Shenyang J-16, cztery myśliwce Su-30, cztery bombowce Xian H-6 i jeden samolot Shaanxi Y-8. Jak podkreślono w oświadczeniu ministerstwa obrony, tajwańskie systemy wykrywania zagrożeń reagują w czasie rzeczywistym i zapewniają bezpieczeństwo krajowi.

ZOBACZ: USA. Nurkowie próbują zlokalizować źródło wycieku ropy w Zatoce Meksykańskie po przejściu huraganu

Chociaż w ostatnich miesiącach naruszenia tajwańskiej strefy ADIZ przez samoloty ChRL stały się normą, w ostatnich tygodniach siły powietrzne tego kraju zmniejszyły natężenie takich działań, wysyłając przede wszystkim pojedyncze maszyny Shaanxi Y-8 czy Shaanxi KJ-500. Ostatni rekord naruszeń strefy miał miejsce w połowie czerwca, gdy wtargnęło do niej aż 28 samolotów, w tym 20 myśliwców.

Według ekspertów, wtargnięcie to związane było ze szczytem G7, który wskazał na potrzebę pokojowego rozwiązania sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej.

Czwarte naruszenie we wrześniu

Już we wrześniu pojedyncze samoloty sił powietrznych ChRL naruszały strefę cztery razy. W sobotę dwie maszyny Xi’an JH-7 oraz dwa samoloty Shaanxi Y-8 wleciały do strefy również od południowego zachodu. Podczas wszystkich ostatnich incydentów chińskie samoloty wlatują do południowo-zachodniej części strefy, w bliskiej odległości od archipelagu Dongsha (Pratas), kontrolowanego przez Tajwan.

Według raportu tajwańskiego ministerstwa obrony, przedstawionego we wtorek parlamentarzystom, w przypadku konfliktu Chiny posiadają potencjał do sparaliżowania obrony kraju. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza posiada zdolności do przeprowadzenia elektronicznych i cybernetycznych ataków, które mogą zneutralizować tajwańską obronę powietrzną i morską.

ZOBACZ: Chiny wyślą pierwszy dron na Marsa. Żywcem skopiowali go od NASA

W połowie września na Tajwanie zaplanowane są coroczne ćwiczenia sił zbrojnych kraju Han Kuang, które miały odbyć się wcześniej, ale przełożone zostały na ten termin ze względu na sytuację pandemiczną. Ich celem jest sprawdzenie zdolności reagowania na potencjalne zagrożenie operacją zaczepną ze strony ChRL.

WIDEO - Surowe obostrzenia w Niemczech. Wchodzi w życie zasada 3G Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

kmd/PAP

Na Tajwan przyleciały szczepionki przeciw Covid-19 podarowane przez…

img ]

Tym samym Polska stała się trzecim największym darczyńcą szczepionek dla Tajwanu, po Japonii i USA.

W sobotę tajwański minister zdrowia i opieki społecznej Chen Shih-chung potwierdził w rozmowie z mediami, że polski rząd planuje przekazać do kraju szczepionki przeciw Covid-19. Następnie informacja ta została potwierdzona w komunikacie przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Polska, w geście solidarności, w obliczu niedoboru szczepionek i zagrożenia kolejnymi wariantami koronawirusa, przekaże na Tajwan w darowiźnie 400 tys. dawek preparatu AstraZeneki - potwierdziło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jak podkreśliło w sobotnim komunikacie polskie MSZ, “trwająca pandemia postawiła przed społecznością międzynarodową bezprecedensowe wyzwania wymagające ponadstandardowych wysiłków międzynarodowych”. Ministerstwo przypomniało również, że podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa Tajwan podarował Polsce milion maseczek ochronnych, 5 tys. kombinezonów ochronnych oraz 20 tys. fartuchów chirurgicznych.

“Wariant Delta sprawia, że zagrożenie pandemiczne ponownie wzrasta; jednocześnie mierzymy się z opóźnieniem dostaw szczepionek i niedoborem preparatów. W tej sytuacji gest ze strony Polski nie tylko świadczy o determinacji, z jaką Polska i Tajwan ramię w ramię walczą z pandemią - to również poruszający wyraz wzajemnej pomocy i przyjaźni pomiędzy demokratycznymi partnerami” - można przeczytać w oświadczeniu wydanym w sobotę przez tajwański resort spraw zagranicznych.

“W imieniu naszego rządu i 23,5 miliona Tajwańczyków składamy w stronę polskiego rządu najszczersze podziękowania” - podkreśla strona tajwańska w oświadczeniu.

W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik rządu prezydent Caj Ing-wen, Chang Tun-Han, który wskazał, że pałac prezydencki serdecznie dziękuje polskiemu rządowi za szczerą przyjaźń, która w pełni świadczy o wzajemnej pomocy i determinacji partnerów do wspólnej walki z pandemią.

Do tej pory na Tajwan dotarło w sumie prawie 6 milionów szczepionek przekazanych przez Japonię, USA, Litwę i Czechy. Chęć donacji preparatów potwierdziła też Słowacja. Szczepionki z Polski to trzecia co do wielkości donacja, jaką Tajwan otrzymał z zagranicy. Japonia przekazała Tajwanowi ponad 3 miliony dawek szczepionki, USA - 2,5 miliona, Czechy - 30 tysięcy dawek, a Litwa - 20 tysięcy. Planowana jest również dostawa 3 transzy szczepionek z Japonii i 10 tysięcy dawek ze Słowacji.

Niedobór szczepionek jest jednym z najbardziej palących problemów liczącego 24 miliony mieszkańców Tajwanu. Pomimo zakupu zagranicznych preparatów, na Tajwan przez długi czas nie docierały szczepionki - dopiero dzięki donacjom udało się przyspieszyć program szczepień. Do tej pory na Tajwan dotarło w sumie 13 milionów szczepionek, zaszczepiono ponad 10 miliona osób pierwszą dawką i zaledwie milion dwoma dawkami. Od wybuchu pandemii potwierdzono 16 013 przypadków zakażeń w kraju. Zmarło 837 osób.

Tajwan: Entuzjazm po podarowaniu przez Polskę szczepionek przeciw Covid-19

img ]

Na Tajwan przyleciały w niedzielę szczepionki przeciw Covid-19 podarowane przez Polskę. Politycy i zwykli obywatele w tym kraju dziękują Polsce za okazany gest.

W obliczu niedoboru szczepionek i zagrożenia kolejnymi wariantami koronawirusa, polski rząd przekazał Tajwanowi w darowiźnie 400 tys. dawek szczepionek firmy AstraZeneca. Polska stała się tym samym trzecim największym dawcą szczepionek dla Tajwanu, po Japonii i USA.

Na Tajwanie, członkowie rządu, politycy i obywatele z entuzjazmem przyjęli wiadomość o przekazaniu przez Polskę szczepionek, dziękując za okazany gest. W Tajpej, na najwyższym wieżowcu w kraju, Taipei 101. wyświetlono wieczorem napisy: “Dziękujemy Polsko”, “Przyjaźń pomimo dystansu” i “Niezłomna przyjaźń”. Na oficjalnych kontach rządowych w mediach społecznościowych opublikowano posty oraz grafiki, w których dziękowano za okazaną pomoc. Posty te były szeroko udostępniane i komentowane przez obywateli kraju.

“400 tys. przekazanych przez Polskę szczepionek przeciw Covid-19 wylądowało na Tajwanie. Jesteśmy wzruszeni tym wielkodusznym gestem oraz przekazujemy szczere podziękowania dla rządu i obywateli tego europejskiego kraju. Współpraca i solidarność pokonają pandemię. Tak! Polska może pomóc (#PolandCanHelp)!” - można przeczytać m.in. na Twitterze tajwańskiego resortu spraw zagranicznych.

Ta pomoc nie tylko świadczy o polsko-tajwańskiej przyjaźni, jest również kolejnym świadectwem wzajemnego wsparcia, jakiego udzielają sobie demokratyczne państwa w walce z pandemią - napisano w mediach społecznościowych prezydent Caj Ing-wen. I dalej: “Obecnie, gdy ta pandemia wciąż zagraża całemu światu, chciałabym przekazać Polsce najszczersze podziękowania za ten wspaniałomyślny gest. Tajwan będzie kontynuował walkę z koronawirusem ramię w ramię z wieloma partnerami wyznającymi wartości demokracji i wolności.”

Jest to tylko jeden z wielu podobnych wpisów. Wśród osób, które wyraziły swoją wdzięczność znaleźli się również przedstawiciele rządu i partii rządzącej, m.in. wiceprezydent William Lai Ching-te, premier Su Tseng-chang, a także ministrowie i parlamentarzyści. Minister zdrowia Chen Shih-chung w trakcie konferencji prasowej, podczas której przestawiał sytuację pandemiczną w kraju, wystąpił w maseczce z polską flagą i wyraził wdzięczność za darowiznę.

Do tej pory na Tajwan dotarło w sumie prawie 6 milionów szczepionek przekazanych przez Japonię, USA, Litwę i Czechy. Chęć donacji preparatów potwierdziła też Słowacja. Szczepionki z Polski to trzecia co do wielkości donacja, jaką Tajwan otrzymał z zagranicy. Japonia przekazała Tajwanowi ponad 3 miliony dawek, USA - 2,5 miliona, Czechy - 30 tysięcy, a Litwa - 20 tysięcy. Planowana jest również dostawa trzeciej transzy szczepionek z Japonii i 10 tysięcy dawek ze Słowacji.

Niedobór szczepionek jest jednym z najbardziej palących problemów liczącego 24 miliony mieszkańców Tajwanu. Do tej pory na Tajwan dotarło zaledwie 14 milionów dawek preparatów przeciw Covid-19, zaszczepiono ponad 10 milionów osób pierwszą dawką i zaledwie milion dwoma dawkami. Od wybuchu pandemii potwierdzono w kraju 16 019 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego ponad 14 tysięcy to przypadki lokalne. Zmarło 837 osób.

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska